Montaż wentylatora do lodówki kampera 2
Montaż wentylatora do lodówki kampera

Jak zamontować wentylator do lodówki kampera lub przyczepy kempingowej?

Jeżeli czytasz ten artykuł to pewnie się zastanawiasz po co w niektórych kamperach lub przyczepach kempingowych montuje się wentylatory lodówek, albo już wiesz dlaczego, ale zastanawiasz się jak zrobić to poprawnie. Jeżeli tak to dobrze trafiłeś, postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty zasadności i poprawności montażu oraz czy na pewno każdy potrzebuje taki wentylator.

Każdy z nas podczas wyjazdu do cieplejszych części Europy poza oczekiwaniami wysokich temperatur ma też oczekiwania co do sprawności osprzętu kempingowego, a co za tym idzie chęci korzystania z lodówki w której przechowujemy żywność i napoję. A chyba nie ma nic przyjemniejszego niż dobrze schłodzony napój w trakcie upalnego lata :) Więc aby to osiągnąć pochylimy się dziś nad tematem wentylatorów do lodówek kempingowych. Poradnik ten będzie mieć zastosowanie do każdego typu pojazdu zarówno przyczepy kempingowej, kampera, kampervana, a nawet łodzi oraz do wszystkich marek lodówek absorpcyjnych Dometic, Electrolux, Thetford i innych.

Po co montować wentylator lodówki kempingowej?

 

wiatrak lodówki kempingowej

Jeżeli nie znasz zasady działania lodówki absorpcyjnej warto, abyś na początku przeczytał nasz artykuł o lodówkach. Dowiesz się w nim kilku podstawowych zasad działania lodówki kempingowej, a co za tym idzie lepiej zrozumiesz problematykę montażu wentylatorów. Obrazowo mówiąc lodówka działa tak: „aby gdzieś było zimno, z drugiej strony musi być ciepło”. No i właśnie z tym nadmiernym ciepłem generowanym przez naszą lodówkę lub chłodziarkę możemy walczyć za pomocą wentylatorów. Wentylatory montuję się z tyłu lodówki po to aby „wypchnąć” nadmiernie nagromadzone się ciepłe powietrze z za pleców lodówki. Jeżeli masz sprawną lodówkę to przy pracy ciepło generowane przez grzałkę lub palnik gazowy będzie zmniejszał wydajność lodówki.

 

Czy wentylatory poprawiają wydajność lodówki?

Tak i nie :) Wentylatory mogą poprawić wydajność Twojej lodówki kempingowej, ale tylko przy wysokiej temperaturze zewnętrznej. Jeżeli korzystasz ze swojego kampera przy 30°C, to wentylatory poprawią wydajność chłodzenia lodówki, ale jeżeli korzystasz z lodówki przy 15°C, to ten zabieg nic nie zmieni. Niestety nie możemy podać tutaj dokładnych parametrów chłodzenia, ile powinno być stopni w lodówce, a ile w zamrażalniku, bo każda lodówka jest inna; są różne klasy klimatyczne, wielkości oraz różne zabudowy pojazdów. Jeżeli Twoja lodówka nie chłodzi to być może jest uszkodzona albo wymaga naprawy, a samo dodanie wentylatorów nic nie pomoże (jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zdiagnozować usterkę swojej lodówki przeczytaj nasz artykuł "Jak naprawić lodówkę?"). Poprawnie zamontowane wentylatory w sprawnej lodówce poprawiają wydajność chłodzenia przy wysokich temperaturach zewnętrznych, a przy niskich nie zmienią wydajności.

Jak zamontować wentylator do lodówki w kamperze i przyczepie kempingowej?

montaż wentylatora lodówki

Teoretycznie są trzy miejsca gdzie możesz taki wentylator zamontować. Dolna kratka, górna kratka, wewnątrz ku górze. Co? Jak? Dlaczego? Naszym celem jest odprowadzenie ciepłego powietrzna na zewnątrz pojazdu i można zrobić to na różne sposoby.

Dostępne opcje montażu:

  • W dolnej kratce, kierując chłodne powietrze do wewnątrz
  • W górnej kratce, kierując ciepłe powietrze na zewnątrz
  • Montaż po środku „pleców” lodówki, kierując powietrze ku górze.

Polecamy trzecią opcję, czyli wewnątrz na środku, która łączy wszystkie funkcje sposobów montażu i jest najczęściej polecana przez Dometic i inne firmy. Dlaczego? Montaż w dolnej kratce może zaburzać cyrkulację powietrza, w górnej jest na pewno bezpieczny, ale może być mało wydajny. Montaż po środku z jednej strony odprowadzi ciepłe powietrze na zewnątrz, a zarazem schłodzi rurki w zalecanym miejscu. Uwaga pamiętaj nie montuj wentylatorów ku górze jeżeli powietrze, według Twojego uznania, nie będzie trafiać na zewnątrz. Dlatego sprawdź czy montaż lodówki jest poprawny lub czy konieczny jest montaż dodatkowej osłony kierującej strumień powietrza. Teoretycznie można zastosować wszystkie trzy opcje, ale według naszego uznania wystarczy jedno miejsce montażu. Zdjęcie poniżej pokazuje, że nawet Dometic wskazuje na różne umiejscowienie w zależności od modelu. Nie ma jednego idealnego miejsca montażu wiatraka, dlatego dobrze przemyśl jego umiejscowienie.

wiatrak dometic

O czym trzeba pamiętać przy używaniu wentylatorów?

Pamiętajmy, że wentylatory zużywają prąd, nie jest to duży pobór, ale przy pracy 24 godziny na dobę wiatrak po kilku dniach może rozładować akumulator. Kolejny aspekt to dobrze zaprojektowana przestrzeń za lodówką. Chociaż producenci kamperów i przyczep mają dokładne wytyczne sposobu montażu, to czasem się zdarza, że wentylacja grawitacyjna jest poprowadzona nieodpowiednio, a dodając wentylator możemy jeszcze bardziej zaburzyć cyrkulację powietrza. Dlatego sprawdź czy ciepłe powietrze swobodnie wychodzi poza pojazd, a jeżeli to konieczne można też zamontować kanały powietrzne, który będą kierowały ciepłe powietrze prosto do kratek wentylacyjnych.

Wentylator lodówki z czujnikiem?

wentylator lodówki Domatic AR-VKIT

Na rynku istnieją trzy rodzaje wentylatorów:

  • Zwykłe wentylatory domowe, komputerowe (Tego typu wentylatory spełniają swoją funkcję, ale działają 0/1, czyli musimy pamiętać o ich włączaniu i wyłączaniu. Nie oferują też możliwości regulacji obrotów).
  • Dedykowane wentylatory kempingowe (Najczęściej są podwójne i mają możliwość regulacji obrotów, czyli możemy dopasować siłę do swoich potrzeb) np. Wentylator Brunner Vento.
  • Wentylatory z czujnikiem np. Wentylator lodówki Dometic AR-VKIT (Działają w 100% automatycznie, jeżeli czujnik wyczuje zwiększoną temperaturę załączy wiatrak. Mają też gotowe okablowanie oraz płyty montażowe, wiec instalacja jest najprostsza).

Który wybrać? Wszystko zależy od budżetu i oczekiwań. Najtańsze komputerowe można kupić po 15zł, te najdroższe po 350zł.

Czy polecamy montaż wentylatorów do lodówek?

Zdecydowanie tak! Tak jak wspomnieliśmy, doposażenie naszego pojazdu kempingowego o wentylator nie zawsze podniesie sprawność chłodzenia, ale wtedy kiedy jest to najważniejsze, czyli w trakcie dużych upałów usprawni wentylację, a co za tym idzie również wydajność chłodzenia. Warto jest dobrze obejrzeć umiejscowienie lodówki, kratek wentylacyjnych i kanałów powietrznych tak aby poprawnie umiejscowić wentylator oraz aby nie montować kilku wentylatorów z czego każdy będzie pracował w inna stronę.

Zasadniczo montaż jest bardzo prosty, a koszt modyfikacji nie jest wygórowany, dlatego każdemu polecamy taki dodatek, a szczególnie tym, który często podróżują w cieplejsze części Europy takie jak Włochy, Hiszpania, Chorwacja. A i nie zapominajmy o satysfakcji po samodzielnemu usprawnieniu naszego pojazdu o dodatkową funkcjonalność! :)

Komentarze do wpisu (2)

12 lutego 2023

Ja zamontowałem komputerowe i w miarę się sprawdzają :)

12 listopada 2023

Właśnie zawsze się zastanawiałem dlaczego we Włoszech wszyscy mają te wentylatory... :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl