Producent
- AMS (2)
- APT (1)
- awiwa (4)
- Barwig (20)
- Brunner (7)
- BTW (2)
- Büttner Elektronik (1)
- CaBoTron (3)
- Cactus (5)
- Campingaz (1)
- Can (8)
- CBE (5)
- Chluba (1)
- CKW (13)
- Clean Seat (1)
- Clesana (4)
- Comet (209)
- DG Clamps (1)
- Dometic (13)
- Dr. Keddo (10)
- easydriver (4)
- Elgena (13)
- EuroTrail (1)
- Fawo (1)
- Fiamma (41)
- Frankana (1)
- Fränkische Industrial Pipes (9)
- Fusion (11)
- Goebel (5)
- GOK (4)
- Haba (3)
- Hedola (1)
- HEOSolution (1)
- HSC (1)
- Hytos (1)
- InterCamp (77)
- Keller (3)
- Kets (3)
- Killian (3)
- Knaus Tabbert (3)
- Lilie (77)
- Menbaa (1)
- multiAnker (1)
- Outwell (1)
- Rehau (5)
- Reich (175)
- Risse (9)
- Safe-Tec (7)
- Scheifele (3)
- Shurflo (26)
- SOG (3)
- Tecma (1)
- Thetford (44)
- Truma (11)
- TW-DES (2)
- Umefa (1)
- WC Pure (1)
- Wenko (2)
- Weyer (1)
- WM Aquatec (4)
- Yachticon (1)
Woda i instalacje wodne
Zanim wyruszymy w trasę, warto zaopatrzyć się w odpowiednie zasoby wody. Wykorzystywane do prysznica i higieny, zmywania naczyń czy przygotowywania posiłków. Nie możemy również zapomnieć o korzystaniu z toalety. Wszystkie te czynności wymagają wody, której pokłady potrafią zniknąć w mgnieniu oka. Aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemną niespodzianką każdy kempingowiec powinien zaopatrzyć się w zbiorniki wodę.
Zbiorniki wody czystej i wody szarej
Pojazd powinien posiadać co najmniej dwa zbiorniki, na wodę czystą i szarą. Zazwyczaj zamontowane na stałe w kamperze czy przyczepie. Wodę czystą możemy uzupełnić z pomocą zwykłego węża ogrodowego. Warto zaopatrzyć się również w różnego rodzaju szybkozłączki. Napełnimy ją przez specjalny wlew na zewnątrz. Ale gdzie dostać czystą wodę? Na szczęście jest tutaj wiele opcji takich jak :
- MOP – zazwyczaj oznaczone znakiem WC BUS, można będzie tam zrzucić wodę szarą jak i napełnić zbiornik wodą czystą
- Stacja benzynowa – posiadają często zewnętrzne kraniki (warto szukać tych większych której oferują postoje dla tirów, tam na pewno je znajdziemy) lub hydranty, możliwe też ze będziemy mogli uzupełnić kanistra w łazience czy myjni samochodowej
- Studnie miejskie – w okolicach rynków czy parków miejskich, boiska bądź nawet cmentarze
- Miejsca Kempingowe – postoje czy też kempingi
Woda szara
Gdy używamy wodę do mycia naczyń, prysznica itp., odprowadzana jest ona do specjalnego zbiornika, zamienia się w wodę szarą. Zbiornik ten trzeba regularnie opróżniać, ale nie byle gdzie „na dziko”, tylko w specjalnie przystosowanych do tego miejscach. Do tego musimy poszukać zlewni czy kratek ściekowych. W podwoziu pojazdu znajduje się kran, po którego odkręceniu opróżnia kanister na brudną wodę. Warto mieć drugi wąż (najlepiej opisany, aby uniknąć pomyłki) tylko do wody szarej do zlewania.
Pamiętajcie, żeby monitorować stan zbiorników! Pokłady czystej wody kończą się szybciej niż wam się wydaje
Toalety i „woda czarna”
Toaleta w naszym domu na kółkach to prawdziwy luksus, o który trzeba jednak stosownie dbać. Sama ubikacja posiada dwa mniejsze osobne zbiorniki, jeden na wodę do spłukiwania a drugi na ścieki. Do spłukiwania wykorzystujemy pompkę, mechaniczną lub elektryczną. W kanistrze na ścieki powinien znajdować się specjalny płyn neutralizujący nieprzyjemne zapachy. Potrzebne będzie też wyposażenie się w specjalny papier toaletowy, który szybko się rozpuszcza i ułatwia opróżnianie zbiornika. No tak, bo ten kanister na ścieki również trzeba zlewać i to dosyć regularnie, ponieważ ma tendencje do szybkiego napełniania, chociaż oczywiście wszystko zależne jest od używania toalety. Po opróżnieniu zbiornika należy go opłukać i zalać nową porcją płynu.
Instalacje wodne
Pompka jest witalnym elementem naszej instalacji wodnej w kamperze czy przyczepie. Zapewnia ona odpowiednie ciśnienie wody i umożliwia korzystanie ze wszystkich urządzeń wodnych. Stosowane są dwa rodzaje :
- Zanurzeniowe – uruchamiane za pomocą mikrowłącznika wbudowanego w kran, najczęściej używane w przyczepach
- Ciśnieniowe - wykrywa automatycznie spadek ciśnienia, używane w kamperach
Jako że wybór pompki może sprawić kłopot, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem gdzie znajdziecie wszystkie informacje potrzebne do wyboru odpowiedniej pompki do waszego pojazdu.
Jeżeli chcemy korzystać z ciepłej wody w naszym pojeździe musimy zaopatrzyć się w bojler. Wyposażony w grzałkę elektryczną, zapewnia komfort ciepłej wody i ciepłego prysznica przede wszystkim J. Popularny, wyborem jest bojler Truma TT-2. Jego przemyślana budowa pozwala również na podgrzewanie wody przepływem ciepłego powietrza z naszych rur do ogrzewania. Nie należy patrzeć jednak na to jako coś na dłuższą metę, raczej na ciekawe rozwiązanie pozwalające nieco zaoszczędzić. Jeżeli chcemy zainwestować więcej, polecamy produkt Truma Combi, który zapewnia ogrzewanie wody jak i kampera w jednym.
Krany, prysznice i inne
Skoro mamy już całą instalacje wykombinowaną, trzeba się teraz tylko zaopatrzyć w jakiś kran. W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór kranów i pryszniców o różnej mocy takich firm jak COMET czy BARWIG. Posiadamy również brodziki, umywalki, papiery i płyny. Wszystko co potrzebujecie, żeby wyruszyć w trasę.