
Jak naprawić lodówkę kempingową Dometic, Electrolux lub Thetford?
Jedzenie powinno znajdować się na szczycie każdej dobrej listy rzeczy do spakowania na wyjazd przyczepą kempingową czy kamperem. Po długim dniu wędrówki i przygód będziesz gotowy na pyszny posiłek. Lodówka Dometic do kamperów zapewnia świeżość żywności i niską temperaturę napojów. Są jednak takie same jak każdy inny osprzęt kempingowych i od czasu do czasu mogą powodować problemy.
Dzisiaj przyjrzymy się typowym problemom, które możesz napotkać w absorpcyjnej lodówce Dometic lub Electrolux oraz Thetford oraz sposobom ich rozwiązywania. Zacznijmy!
Co to lodówka absorpcyjna Dometic?
Dometic to szwedzka firma i jeden z wiodących producentów produktów do samochodów kempingowych. Jedną z najbardziej popularnych produktów marki jest linia lodówek do samochodów kempingowych i innych mobilnych pojazdów. Dometic oferuję min. bezgłośne urządzenia absorpcyjne, które wykorzystują gaz i minimalizują zależność od energii elektrycznej.
Dometic oferuję też lodówki tylko na zasilanie elektryczne, czyli 12V i 230V, które są polecane dla osób ze stałym dostępem instalacji 230V lub wystarczająco wydajną instalacją 12V. Ten rodzaj lodówek nazywamy lodówkami sprężarkowym Dometic.
Jak działa lodówka absorpcyjna?
Aby naprawić samodzielnie lodówkę dobrze znać jej zasadę działania. W skrócie i najbardziej obrazowo mówiąc, aby gdzieś było zimno z innej strony musi być ciepło :) A to ciepło jest generowane na różne sposoby: grzałka lodówki 230V i 12V, palnik gazowy, sprężarka i to właśnie one mogą być przyczyną usterki, o czym opowiemy później.
Dokładniejszą zasadę działania ukazuję ten schemat. Zródło: bombakaloryczna.pl
Dlaczego lodówka kempingowa nie chłodzi?
Wiele czynników może powodować, że lodówka Dometic przestaje działać. Zamiast dzwonić do profesjonalisty lub holować samochód kempingowy do dealera, jest kilka rzeczy, które powinieneś sprawdzić samodzielnie. Jeśli jest to prosta naprawa, możesz uniknąć ogromnego rachunku za naprawę. Jeżeli to możliwe wyjmij lodówkę z swojego pojazdu kempingowego, diagnoza będzie łatwiejsza, a tym samym będziesz miał możliwość oczyszczenia komory w której znajduję się lodówka. Chociaż oczywiście decyzyjność w tej kwestii będzie zawsze zależała od usterki, do prostych usterek wystarczy, miernik elektryczny, sprężone powietrze i kilka narzędzi, do bardziej poważnych będzie konieczny demontaż. Zaznaczamy, że poradnik dotyczy najpopularniejszych usterek w najbardziej popularnych lodówkach firmy Dometic i Electrolux lub Thetford jeżeli usterka będzie dotyczyć elektroniki lub zaworu gazowego naprawę zleć autoryzowanemu serwisowi.
Uwaga: jeżeli już wiesz, że zarówno grzałki oraz palnik działają poprawnie to najprawdopodobniej usterka jest poważniejsza i będzie wiązać się z oddaniem lodówki do serwisu lub też nawet wymianą na nową. Lodówek absorpcyjnych się nie regeneruję, jeżeli czynnik chłodzący wyciekł.
Jak wyjąć lodówkę z mojego kampera lub przyczepy kempingowej?
Demontaż w zależności od rodzaju lodówki trwa od 30 min do nawet 2 godzin. Przed demontażem sprawdź też szerokość lodówki i drzwi, bo czasem lodówka jest szersza i trzeba wyciągać ją przez okno boczne, a do tego jest potrzebna dodatkowa osoba.
Podajemy listę czynności, która sprawdzi się w 90% pojazdów:
- Zakręć gaz; najlepiej przy butli gazowej oraz profilaktycznie zaworem gazowym.
- Odłącz zasilanie 230V i 12V
- Otwórz drzwi lodówki, zlokalizuj zaślepki po bokach lodówki (ok 5-15cm od frontu lodówki), wykręć wkręty.
- Zdejmij kratki wentylacyjne zewnętrzne, najczęściej są dwie.
- Odkręć kluczem płaskim nakrętkę od rury gazowej, z reguły ta rura jest w górnej kratce.
- Odłącz wtyczkę zasilania 230V oraz kostkę 12V.
- Popchnij lodówkę i wyciągnij ją od wewnątrz pojazdu
Diagnoza lodówki kempingowej
Sprawdzanie działania lodówki na prąd 230V i 12V
Diagnozę warto sprawdzić od najprostszych czynności czyli poprawność podłączenia elektrycznego i napięcie. Aby to zrobić, musisz użyć multimetru, aby upewnić się, że działają tak, jak powinny.
Lista czynności do sprawdzenia:
- Skrzynkę bezpieczników, zarówno 230V i 12V
- Sprawdź czy napięcie jest powyżej 12V
- Sprawdź czy napięcie dochodzi do gniazda 230V z tyłu lodówki oraz do kostki 12V
Jeżeli wszystko jest prawidłowe to najprawdopodobniej uszkodzona jest grzałka lodówki. Jest to bardzo częsta usterka i prosta w naprawie. Najczęściej w lodówkach Dometic są dwie grzałki; 230V oraz 12V. Obie znajdują się przy kominie nad palnikiem, po środku lodówki, wewnątrz otuliny. Aby sprawdzić działanie grzałki zdemontuj ją poprzez zdjęciem blaszanej otuliny i wysunięciu jej ku górze. Grzałkę możesz sprawdzić poprzez podłączenie jej do odpowiedniego napięcia. Pamiętaj pracujesz z prądem, dobrze przygotuj sobie bezpieczne miejsce pracy, a jeżeli nie masz odpowiednich umiejętności zleć to specjalistycznym serwisowi. Grzałka powinna się ogrzać w kilkadziesiąt sekund, a jej temperatura będzie zależna od mocy grzałka, uwaga można się oparzyć! Jeżeli grzałki są sprawne, sprawdź poprawność instalacji elektrycznej od grzałki do panelu górnego. Jeżeli grzałka działa to sprawdź czy temperatura na pierwszym zagięciu osiąga ponad 100°C, niestety nie da się tej wartości powiedzieć dokładnie, bo głownie zależy ona od mocy grzałki, być może twoja grzałka grzeje ale moc jej to 110W, a powinna być 190W. Jeżeli nadal lodówka nie pracuję poprawnie zleć naprawę serwisowi. Uszkodzeniu uległa elektronika lub przełącznik.
Sprawdzenia działania lodówki na gaz
- Sprawdź działanie piezozapalnika, iskrownika. Bez gazu zobacz czy w wizjerze widać samą iskrę, (przy dużym nasłonecznieni może być to utrudnione). Możesz zdjąć też dolną kratkę wentylacyjną i iskra powinna być widoczna przy palniku gazowym z prawej strony. Jeżeli masz ręczny iskrownik będzie potrzebna pomoc drugiej osoby. Sprawdź baterię w piezozapłonniku, często jest właśnie pod przyciskiem, który trzeba wykręcić. W kamperach piezozapalnik jest często urządzeniem na 12V, więc do działania potrzebują napięcia powyżej 12V.
- Sprawdź czy dochodzi gaz do palnika. Poproś drugą osobę, aby przytrzymała pokrętło termostatu, czyli prawe i zobacz czy gaz dochodzi do palnika. Możesz też użyć długiej zapalniczki. Uwaga! Jeżeli kilkakrotnie już próbowałeś uruchomić lodówkę na gaz i trzymałeś pokrętło temostatu to we wnęce przy palniku mogła zgromadzić się już duża ilość gazu, która może prowadzić do niekontrowanego zapłonu, dlatego warto odczekać 5-10 min.
- Sprawdź drożność dyszy palnika. Zdemontuj palnik odkręcają śrubę i nakrętkę na palniku. Zdemontuj dysze i ją przedmuchaj niedużym ciśnieniem. Uwaga! Dysza jest bardzo mała i delikatna. Poradnik jak dobrać dysze dalej w artykule: Jak dobrać dyszę lodówki?
- Przeczyść całą wnękę za kratką wentylacyjną, oczyść palnik, wyczyść komin spalin szczotką od wewnątrz, przedmuchaj sprzężonym powietrzem wszystkie elementy.
Dobór dyszy do lodówki Dometic
Jeżeli Twoja dysza jest uszkodzona skontaktuj się z autoryzowanym dystrybutorem części Dometic, firma InterCamp.pl jest autoryzowanym dealerem części i z chęcią powiemy Ci, która dysza pasuję do Twojej lodówki. Jest pięć najpopularniejszych dysz do palnika i są one oznaczone symbolami „KZ” i ciśnieniem 30 mbar i 50 mbar. Niestety bez dostępu do bazy Dometic samemu nie dobre się odpowiedniej dyszy. Co więcej nawet jeżeli w swojej lodówce masz dyszę o oznaczeniu np. KZ 65 to nie oznacza to, że to jest odpowiednia dysza. Poprzedni właściciel czy serwis mógł użyć błędnej. Nie dobieraj dyszy też pod reduktor gazu, który masz przy butli bo często się zdarza, że zamontowany reduktor też jest zły. Dlatego zawsze zalecamy kontakt z dealerem Dometic. Co potrzebujemy aby dobrać dysze? Tabliczkę znamionową lub NO. PROD. który znajduję się wewnątrz lodówki. Oznaczenie np. RM 6271 nie określa dokładnego modelu, ponieważ pod takim symbolem może istnieć 50 podmodeli lodówki.
Czy lodówka będzie działać jeżeli będziemy mieli złą dyszę? Tak, ogólnie niezależnie jaką dyszę zamontujemy to lodówka będzie pracować, ale ilość gazu będzie nieodpowiednia co za tym idzie lodówka będzie chłodzić za słabo albo za mocno. Uwaga! Nie dziurkuj samemu dyszy, grozi pożarem! Jeżeli dysza jest zapchana, zardzewiała, uszkodzona wymień na nową, zawsze.
Brak podtrzymania płomienia lodówki
- Sprawdź czy termopara na palniku jest odpowiednio zamontowana. Termopara powinna być centralnie pod palnikiem tak aby nagrzewał ją płomień w trakcie pracy.
- Przeczyść termoparę
- Sprawdź czy termopara nie jest uszkodzona, przełamana. Sprawdź podłączenie do zaworu gazu na górze lodówki.
- Jeżeli nadal brakuję podtrzymania płomienia to uszkodzona jest właśnie termopara albo zawór główny gazu.
Co zrobić jeżeli grzałki lodówki oraz palnik działają poprawnie, a lodówka dalej nie chłodzi?
Jeżeli masz taki problem to najprawdopodobniej jest to większa usterka. Sprawdź tył lodówki czy nie widać tam żółtego osadu, jeżeli tak jest to czynnik chłodzący wyciekł i lodówka nadaję się tylko do recyklingu. Jeżeli brak złotego osadu to jest jeszcze szansa na „uratowanie” lodówki.
Kolejną przyczyną nie chłodzenia jest niedrożność w rurach instalacji lodówki. Szczególnie w starszych lodówkach istnieję ryzyko, że brud albo rdza, która dostała się do instalacji ją zapchała i czynnik nie może krążyć w obiegu. Co można zrobić?
Obracanie i ostukiwanie lodówki czy to działa? Tak!
Ogólnie jeżeli instalacją nie jest drożna to można spróbować ją udrożnić poprzez wielokrotne jest obracanie na wszystkie strony oraz opukiwanie rurek. Czym opłukiwać? Metalowym młotkiem. Jak mocno? „Dosyć mocno”. Jeżeli już dochodzimy do tego etapu „ratowania” lodówki to nie zostaje nam nic innego jak obracanie i opukiwanie rurek, nie używaj do tego gumowego młotka, bo siła jest niewystarczająca. Nie da się jednoznacznie powiedzieć jak mocno trzeba uderzać, dlatego sugerujemy dosyć mocne uderzanie, ale oczywiście tak aby nie pogiąć i nie rozszczelnić instalacji. Cały problem jest w tym, że nie wiadomo gdzie jest zator dlatego trzeba obstukiwać wszystkie rurki.
Pomogło? Świetnie, chociaż nie bądź od razu optymistą, czasem się zdarza, że po kilku dniach instalacja znowu się zapycha. Zalecamy testowanie działania lodówki przez kilka dni przed jej montażem.
Lodówka absorpcyjna chłodzi, ale mało wydajnie
Jeżeli lodówka Dometic działa mało wydajnie to może być zarówno usterka jak i normalne funkcjonowanie. Przed szukaniem problemu przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi swojej lodówki, znajdują się tam porady dotyczące prawidłowego użytkowania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że lodówki absorpcyjne z reguły nie są aż tak wydajne jak lodówki domowe czyli sprężarkowe, a ich izolacja od temperatury zewnętrznej jest też gorsza.
- Nie otwieraj lodówki często. Lodówki kempingowe często pracują w trudniejszych warunkach niż lodówki domowe, wysokie nasłonecznienie na wakacjach może negatywnie wpłynąć na wydajność. Dlatego jeżeli w przyczepie czy kamperze jest 30 stopni staraj się otwierać ją rzadko.
- Poziomowanie, bardzo ważne jest dobre wypozomowanie pojazdu.
- Używasz lodówki na 12V? Pamiętaj, że ta grzałka jest o mniejszej mocy, a co za tym idzie wydajność będzie też mniejsza. Czasem może być to tylko utrzymywanie temperatury zamiast schładzania.
- Nie wkładaj do lodówki ciepłych rzeczy. Staraj się wkładać już schłodzone produkty.
- Warto uruchomić lodówę na kilka godzin przed startem w podróż, aby miała czas się schłodzić.
Lodówka działa słabo na gaz
Przede wszystkim zawsze sprawdzaj wydajność w kontrolowalny i mierzalnych warunkach. Nie porównuj wydajności lodówki przy temperaturze zewnętrznej 10 stopni i 30 stopni.
Co zrobić jeżeli lodówka chłodzi poprawnie na prąd, a na gaz słabo?
- Sprawdź / wymień dysze palnika. Możliwe, że jest błędnie dobrana do wielkości lodówki
- Sprawdź reduktor gazu. Możliwe, że reduktor podaję złe ciśnienie do jakiej przystosowana jest lodówka.
- Sprawdz cyrkulację powietrza w tylnej części lodówki. Każda lodówka powinna mieć zapewniony odpowiednie odprowadzenie ciepłego powietrza oraz doprowadzenie świeżego. Nie jest to tylko górna i dolna kratka wentylacyjna. Niewiele osób sobie zdaję sprawę, że nawet czasem producenci błędnie montują fabrycznie lodówki. Nagrzane powietrze, które wydostaję z tyłu podczas pracy lodówki musi mieć łatwe ścieżkę wyjścia. Dlatego w niektórych pojazdach są montowane dodatkowe kanały wylotowe, aby np. ciepło nie zatrzymywało się w górnej części lodówki i wylatywało prosto poza pojazd. Lodówka będzie po prostu mało wydajna jeżeli od tyłu będzie ogrzewana ciepłym powietrzem.
- Komin i palnik jest brudny. Warto zadbać o czystość zarówno palnika jak i komina spalin. Aby je przeczyścić wystarczą szczotki i sprężone powietrze.
- Brak wirnika komina. Niektóre lodówki w są wyposażone w wirnik/ świder który ma za zadanie poprawić cyrkulację spalin. To nie znaczy, że jeżeli w Twojej lodówce wirnika nie ma to musisz go kupić, może być tak że w tym modelu go nie było.
Wentylator do lodówki kampera
Rozbudowany artykuł na temat wentylatorów lodówki znajdziesz tutaj: Montaż wentylatora do lodówki kampera
Po co wentylator z tyłu lodówki? Pewnie zastanawiasz się dlaczego niektórzy w swoich kamperach czy przyczepach kempingowych mają wentylatory z tyłu lodówki. Otóż mają one za zadanie poprawić cyrkulację ciepłego powietrza. Czy są one konieczne i poprawiają wydajność chłodzenia? Tak i nie :) Dlaczego? Otóż rzeczywiście dodatkowe wentylatory mogą pomóc w lepszym chłodzeniu lodówki, ale tylko przy użytkowaniu w wyższych temperaturach. Wentylatory nie podniosą sprawności lodówki przy temperaturze 15 °C. Wentylatory pomogą wypchnąć ciepłe powietrze z pleców lodówki. Uwaga! Montaż wentylatora musi być przemyślany. Błędnie montując wentylator możesz zaburzyć standardową wentylację grawitacyjną.
Jak zamontować wentylator do lodówki?
Teoretycznie są trzy miejsca gdzie możesz taki wentylator zamontować. Dolna kratka, górna kratka, wewnątrz ku górze. Co? Jak? dlaczego? Co do zasady chcemy odprowadzić ciepłe powietrze z tylnej części lodówki na zewnątrz.
Dostępne opcje montażu:
- W dolnej kratce, kierując chłodne powietrze do wewnątrz
- W górnej kratce, kierując ciepłe powietrze na zewnątrz
- Montaż po środku „pleców” lodówki, kierując powietrze ku górze.
Polecamy trzecią opcję, która łączy wszystkie funkcje sposobów montażu i jest najczęściej polecana przez Dometic. Dlaczego? Montaż w dolnej kratce może zaburzać cyrkulację powietrza, w górnej jest na pewno bezpieczny, ale może być mało wydajny. Montaż po środku z jednej strony odprowadzi ciepłe powietrze na zewnątrz, a zarazem schłodzi rurki w zalecanym miejscu. Uwaga pamiętaj nie montuj wentylatorów ku górze jeżeli powietrze, według Twojego uznania, nie będzie trafiać na zewnątrz. Dlatego sprawdź czy montaż lodówki jest poprawny lub czy konieczny jest montaż dodatkowej osłony kierującej strumień powietrza. Teoretycznie można zastosować wszystkie trzy opcję, ale według naszego uznania wystarczy jedno miejsce montażu. Jeżeli dokładnie chcęsz przeczytać jak zamontować wentylator sprawdz nasz artykuł podany wyżej.
Jak długo działają lodówki kempingowe?
W normalnych warunkach lodówka w przyczepe kempingowej lub kamperze powinna sprawnie działać około 10-18 lat. Wiele lodówek do kamperów ma kilka lat gwarancji, ale potem jesteś zdany na siebie. Dla poprawnego działania lodówki dobrą praktyką jest uruchamianie lodówki raz na miesiąć poza sezonem wakacyjnym, zmniejszy to ryzyko zatoru w obiegu czynnika chłodniczego. Pozwoli to cieszyć się lodówką przez długie lata.