Jak dobrać dysze palnika do lodówki Dometic? 0
Jak dobrać dysze palnika do lodówki Dometic?

Dysza lodówki kempingowej Dometic

Dysza jest elementem, który odpowiada za dopływ propanu lub mieszaniny propan-butan do palnika lodówki. W zależności od wymaganego poziomu mocy chłodzenia, a co za tym idzie wielkości lodówki dysza kontroluje ilość gazu, który dostaje się do palnika. W ten sposób umożliwia utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz lodówki. Dlatego inna będzie dysza dla lodówki o pojemności 40L, a inna dla 80L. Rodzaj dyszy jest też zależny od ciśnienia dla jakiego jest przystosowana lodówka, jedna jest na 30mbar, inna 50mbar.  Opisując jak wygląda to dysza to taka maleńka, metalowa blaszka i znajduję się przed palnikiem lodówki.

dysza lodówki Dometic

Uwaga: jeżeli Twoja dysza nosi ślady rdzy, jest zdeformowana, zatkana wymień ją. Nie dziurkuj samemu dyszy! Niesprawna dyszy może grozić pożarem!

Gdzie jest dyszla lodówki Dometic, Electrolux?

Dysza lodówki znajduję się zawsze przy palniku lodówki. W lodówkach Dometic i Electrolux jest wciśnietą w palnik. Dokładne umiejscowienie pokazuję schemat poniżej:
dysza dometic

Jak dobrać dyszę do lodówki kempingowej?

Aby dobrać dyszę do lodówki Dometic niestety konieczny będzie kontakt z autoryzowanym dystrybutorem marki, oczywiście jako autoryzowany dystrybutor nasza firma InterCamp.pl wskaże Ci odpowiednią dyszę. Dobierając dyszę potrzebujemy zdjęcie tabliczki znamionowej, która znajduję się wewnątrz lodówki (czyli tam gdzie trzymamy żywność), jest to biała naklejka w tylnej części lodówki lub podanie "PROD. NO."

Zła dysza lodówki

Wybór odpowiedniej dyszy w urządzeniach chłodniczych jest bardzo ważny, ponieważ może wpłynąć na stabilność pracy urządzenia oraz jego wydajność. Wykorzystanie złej dyszy może prowadzić do wielu problemów, takich jak:

  1. Niedostateczne chłodzenie: Jeśli użyjesz zbyt małej dyszy, ilość gazu, który dostaje się do palnika, będzie niewystarczająca do uzyskania odpowiedniej mocy chłodniczej. W rezultacie lodówka nie będzie w stanie utrzymać wymaganej temperatury wewnątrz.

  2. Zbyt duża ilość ciepła, która nie jest możliwa do obsłużenia przez lodówkę, a co za tym idzie może to powodować ogrzewanie tyłu lodówki a co za tym idzie pogorszenie wydajności w szczególności w użytkowaniu przy wysokich temperaturach zewnętrznych.
  3. Nadmierna emisja szkodliwych gazów: Używanie dyszy, która jest zbyt duża, może prowadzić do nadmiernego spalania gazu i emisji szkodliwych gazów do atmosfery co jest nieekologiczne.

  4. Skrócenie żywotności urządzenia: Używanie niewłaściwej dyszy może prowadzić do przegrzania urządzenia, co z kolei skraca jego żywotność. W przypadku urządzeń chłodniczych, koszt naprawy może być znaczny, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwą dyszę już na początku.

W skrajnych przypadkach, używanie niewłaściwej dyszy może prowadzić do uszkodzenia palnika i całego układu chłodzenia. Dlatego ważne aby zawszę poprawnie dobierać dyszę.
Uwaga: na niektórych dyszach są oznaczenia np. KZ 12, KZ 45, KZ 16, KZ46 , KZ65 itp. Przy wymiarnie na nową dyszę nie sugeruj się tymi oznaczeniami bo poprzedni użytkownik lub serwisant też mógł dobrać dyszę niepoprawnie.

Jeżeli twoja lodówka działa nie poprawnie to nie zawszę powodem jest dysza palnika. Wszystkie inne porady znajdziecie w poradniku: Jak naprawić lodówke kempingową?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl