Jaka pompka wody do przyczepy kempingowej lub kampera? 3
Jaka pompka wody do przyczepy kempingowej?

Jak wybrać najlepszą pompkę wodną do swojego pojazdu kempingowego?

Wody potrzebujemy do życia, niezależnie od wszystkiego. Picie, gotowanie, zmywanie, mycie rąk, prysznic, nie zastanawiając się nad tym zaraz po otwarciu kranu oczekujemy że woda popłynie.

Żeby takie proste urządzenie spełniało nasze wszystkie wymagania powinno działać bezproblemowo, dawać komfort podczas brania prysznica dając odpowiednią ilość i ciśnienie wody, pozwalać na zmycie naczyń, działać cicho i spełniać wymagania budżetowe, a także powinno być łatwe i szybkie w montażu. Pompka powinna radzić sobie z pompowaniem potrzebnej ilości wody do obsługi wszystkich kranów, prysznica i bojlera w tym samym czasie.

 Aby właściwie dobrać pompę wody do swojej przyczepy kempingowej lub kampera należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na trzy proste pytania:

Rodzaj instalacji w przyczepie kempingowej i kamperze

Istnieją dwa podstawowe rodzaję instalacji:

- Instalacje z pompkami zanurzeniowymi, które uruchamiane są za pomocą mikrowłącznika wbudowanego w kran lub włącznika nożnego. Ten rodzaj instalacji najczęściej spotkamy w przyczepach kempingowych.

- Instalacje z pompą ciśnieniową, która wykrywając spadek ciśnienia w instalacji wodnej samoczynnie się załącza. Ten rodzaj instalacji najczęściej spotkamy w kamperach.

- Instalacje z pompą zanurzeniową załączaną spadkiem ciśnienia. Ten rodzaj instalacji najczęściej spotkamy w pojazdach z rynku angielskiego np. Whale.

Jakie jest maksymalne ciśnienie wody w naszym pojeździe kempingowym?

Pojazdy w zależności od budowy instalacji wodnej mają ograniczenia co do maksymalnego ciśnienia. Jest to spowodowane używanym osprzętem np. bojlery Truma, krany, węże wodne. Dobierając pompę do wody musimy sprawdzić o jakim maksymalnym ciśnieniu możemy zastosować pompę. W wielu przypadkach granicą będzie około 1.1 bar, (np. Bojler Truma TT2 max 1,2 bar) gdyż powyżej tej wartości instalacja może ulec uszkodzeniu.

Wyższym ciśnieniom z reguły sprostają instalacje na "szybkozłączki" np. UniQuick firmy Reich, które wytrzymują nawet do 6 Bar przy 80°C.

Jaka wydajność pompki kempingowej?

Jest jedna prosta zasada im większy pojazd tym mocniejsza pompka.

W zależności od długości, skomplikowania instalacji oraz ilości kranów tym pompka powinna być mocniejsza. Musi ona być na tyle mocna, aby wydajnie przepompować wodę przez kilka metrów a potem aby np. dostarczyć odpowiednie ciśnienie by wziąć prysznic. Z drugiej strony nie można też przesadzać, jeżeli mamy malutką przyczepę z tylko jednym kranem przy zlewie nie ma sensu montować mocnej pompki bo woda będzie tylko niepotrzebnie się rozpryskiwać.

Przykłady:

Pompka do małego pojazdu ok 4m.- Comet Elegant

Pompka do średniego pojazdu ok 5m.- Comet VIP PLUS

Pompka do bardzo dużych pojazdów powyżej 6m. - Reich Power Jet , Comet Ocean

Szybkość przepływu i ciśnienie pompy kempingowej

Szybkość przepływu wody jest mierzona w litrach na minutę, im wyższa wartość przepływu pompy, tym większą objętość wody dostarcza pompa. Najsłabsze pompki mają 10 l/ min natomiast najmocniejsze, 25 l/ min. 

Drugą wartością jest ciśnienie, czyli jakie maksymalne ciśnienie jest w stanie wytworzyć pompa, będzie to niezmiernie ważne przy korzystaniu z prysznica. Najsłabsze pompy mają 0,5 Bar, najmocniejsze 2,1 Bar, niektóre ciśnieniowe nawet 5 Bar.

Rodzaje pomp wody

Rynek oferuje wiele różnych możliwości do wyboru. Istnieje możliwość zakupu różnego rodzaju pomp wodnych dostępnych na rynku do przyczep kempingowych z instalacją 12V.

Na kempingach stosuje się zarówno proste zatapialne pompy wody, jak również nieco bardziej złożone pompy ciśnieniowe. Generalnie różnią się mocą, wydajnością, funkcją oraz ceną.

Zanurzeniowe pompy wody                                

Zatapialne pompki wody po prostu zapewniają przepływ. Tego rodzaju pompy zwyczajnie zawiesza się w zbiorniku wody i za sprawą silniczka 12V pompują wodę ze zbiornika do punktów poboru. W chwili otwarcia ranu w przyczepie kempingowej mikroprzełącznik uruchomi pompę.

Zaletami tego rodzaju pomp jest łatwa instalacja, ponieważ pompki zatapialne są zawieszane w zbiornikach i nie wymagają innego montażu. Łatwiej o utrzymanie ich w czystości, a tym samym w dobrej kondycji. Zatem nieczęsto pojawiają się awarie, spowodowane cząsteczkami brudu i drobinkami. Pracują cicho i są relatywnie tanie. Najtańsze można kupić już od około 50zł. Zanurzeniowe pompki do wody najczęściej stosuję się w przyczepach kempingowych, rzadziej w kamperach ale tam też są spotykane.

Jak działa zanurzeniowa pompka wodna?

Pompki zanurzeniowe posiadają dwie komory, w jednej znajduje się elektryczny silnik, który napędza wirnik. Siła odśrodkowa powoduje, że wirnik przepycha wodę do drugiej komory, gdzie wzrasta ciśnienie i woda jest wtłaczana do podłączonej rury.

Pompy zanurzeniowe przystosowane są do ciśnienia od 0,5 do 2,1 bar i pompują 10-25 litrów wody na minutę. Pompy te są przewidziane przez producentów na kilkaset godzin pracy. Ich konstrukcja nie pozwala na demontaż i wymianę drobnych elementów z uwagi na ich wodoodporność i szczelną obudowę, dlatego też jeśli pompa zanurzeniowa się popsuje konieczna jest jej wymiana.

Oferta firmy InterCamp.pl przewiduje spektrum różnych zanurzeniowych pomp wody o różnych mocach, a najpopularniejsze to:

Pompa Barwig 10l, 0,6Bar;

Pompa Comet Elegant 10l, 0.55Bar;                                                                

Pompka Comet Vip 20l, 1.1Bar;

Pompka Comet Ocean 21l, 1.5Bar ;

Pompka Reich Power Jet 25l, 75W, 2.1Bar;

Słabe ciśnienie wody w Twojej przyczepie kempingowej?

Jeżeli masz problem ze słabym ciśnieniem w swojej przyczepie kempingowej zanim wymienisz pompkę na nową i mocniejszą sprawdż Twoja instalacja wodna jest:

  • Drożna (bardzo często zdarzają się zagniecenia i załamania elastycznych węży od wody. Jeżeli woda leci słabo tylko z jednego kranu istnieje spore prawdopodobnieństwo, że to właśnie na tym odcinku jest jakiś problem. Sprawdz też sitka w kranach, bo to właśnie one są najczęściej zabrudzone).
  • Odpowietrzona (jeżeli Twoja pompka chodziła często przy małej ilości wody w zbiorniku to łatwo zasysać powietrze i zapowietrzać instalację. Zalej wtedy cały zbiornik i przepuść wodę przez całą instalację kempingową).
  • Czysta (nieczyszczona instalacja to wielki wróg pompek, poza aspektem higienicznym i zdrowotnym, raz na jakiś czas warto instalację przeczyścić specialnym do tego preparatem do czyszczenia rur i zbiorników wodnych.
  • Szczelna (powodem słabego ciśnienia może być też nieszczelność instalacji. Sprawdz wszystkie opaski i złączki, bo przeciekający wąż to wielkie zagrożenie dla Twojego pojazdu kempingowego, a koszty napraw są wysokie).

Jeżeli sprawdziłeś już wszystekie te aspekty a Twoja pompa jest bardzo wydajna możesz też zastosować dodatkową pompę przepływową, która nazywana jest wzmacniaczem ciśnienia lub boosterem.Możesz dokupić wtedy wzmacniacz ciśnienia wody Comet Vip Inline Booster 20l/min, 1.1 Bar i zamontować ją przed kranem z mniejszym ciśnieniem.

Porady dotyczące zanurzeniowych pomp do kempingu

  • Należy pamiętać, aby po sezonie opróżnić zbiornik oraz pompkę i suche pozostawić na przezimowanie.
  • Podczas pierwszego podłączenia nowej pompki woda nie wypłynie z kranu od razu, musi najpierw wzrosnąć jej ciśnienie, dopiero potem pompka zacznie pompować wodę.
  • Warto zaopatrzyć się w dodatkową pompkę zanurzeniową planując urlop na tak zwane „w razie czego”.
  • Jeśli rury między zbiornikiem a punktami poboru są bardzo długie warto pomyśleć o mocniejszej pompie wody.
  • Aby nie dopuścić do przegrzania pompy, nie powinno dopuścić się do pracy pompy "na sucho" z powodu zbyt niskiego poziomu wody.
  • Koniecznie należy regularnie czyścić filtry, które wychwytują zabrudzenia w pompie.

Ciśnieniowa pompy wody do Kampera

Pompy ciśnieniowe są najczęściej montowane w większych przyczepach, kamperach i kampervanach. Są one zintegrowane z rurami poza zbiornikiem wodnym i utrzymują w nich stały poziom ciśnienia. Kiedy otwieramy kran ciśnienie w rurach spada, co wykrywa włącznik ciśnieniowy w pompie, który ją uruchamia. Pompy ciśnieniowe zapewniają szybki, stały i równomierny przepływ wody. Są mniej podatne na przegrzanie od pomp zanurzeniowych oraz zdecidowanie rzadziej się psują; z drugiej strony ich cena jest kilkukrotnie wyższa od pomp zanurzeniowych. Istnieje możliwość demontażu i naprawy poszczególnych elementów pompy jak np. zestaw membran, zawory, wyłącznik ciśnieniowy i głowica pompy, co ułatwia naprawę i wydłuża trwałość pompy.

Działanie pomp ciśnieniowych

pompa ciśnieniowa do kampera

W dolnej części pompy znajduje się kilka membran, powyżej umiejscowione są zawory wlotowe i wylotowe. Zamontowany w pompie ciśnieniowej silniczek elektryczny 12V bardzo szybko przesuwa membrany do przodu i do tyłu, tworząc próżnie. Woda zostaje w ten sposób zassana do zaworu wlotowego, a ciśnienie dociska ją w kierunku zaworu wylotowego. Pompy ciśnieniowe są przystosowane do pracy na nawet 5 bar i pompują do 19 litrów na minutę.        

Ciśnieniowe pompy wody dostępne w ofercie sklepu InterCamp.pl:

Ciśnieniowa poma wody Fiamma Aqua F 10l, 12V, 1.5Bar;

Ciśnieniowa pompa wody Fiamma 8, 7l, 12V, 1.5Bar;

Porady dotyczące ciśnienowych pomp kempingowych

  • Warto zamontować pompę ciśnieniową nieco dalej od miejsca spania, z uwagi na głośność pracy pompy.
  • Pompa ciśnieniowa z gumowymi łożyskami będzie pracować ciszej, ponieważ nie przenosi wibracji.
  • Przed opuszczeniem pojazdu warto wyłączyć pompę dodatkowym włącznikiem głównym, co uchroni nas przed niepotrzebnym uruchomieniem pompy.
  • Należy zwracać szczególną uwagę na szczelność rur wody.
  • W ochronie przed mrozem, kiedy zostawiamy pojazd na „przezimowanie”, należy opróżnić całą instalację wodną, aby zapobiec uszkodzeniu instalacji przez mróz.
  • Jeśli w instalacji pojawi się nieszczelność, czujnik pompy będzie wyczuwał spadek ciśnienia i uruchamiał pompę, w tej sytuacji jeśli nie zorientujemy się w porę może dojść do zalania pojazdu. Pompy ciśnieniowe są droższe od zanurzeniowych.            

Jakość wody w swojej przyczepie kempingowej lub kamperze

Mikrosept Spray Cap

W łatwy sposób można też zadbać o jakość wody w naszym pojeździe rekreakcyjnym. Mozna zrobić to na wiele sposobów; poza regularnym czyszczeniem zbiorników do wody czystej oraz rurek instalacji wodnej można zastosować dodatkowe filtry. Najprostrzym i najtanśzym sposobem jest zastosowanie drobnozarnistego filtra do wody. Jest to rozwiązanie bardzo tanie, ale wiąże się okresowym jego czyszczeniem oraz spatkiem ciśnienia wody jeżeli jest już przypachany. Bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami są systemy uzdatniania wody, które są droższe ale dają nieporównywalnie lepszą jakość wody, a nawet zdatną do picia prosto z kranu. Można też stosować preparaty w płynie do uzdatniania np. Mikrosept Spray Cap lub płytki z jonami srebra SilberPad.

 

Dobór odpowiedniego osprzętu i akcesoriów kempingowych zapewni Ci stały i bezproblemowy dostęp do świeżej i czystej wody. Wybierz najbardziej odpowiednią pompkę wodną oraz niezbędne akcesoria do swojej przyczepy kempingowej lub kampera.

Komentarze do wpisu (3)

27 listopada 2022

Pompka zakupiona, wybrałem Comet

27 grudnia 2022

Dzięki za pomoc kupiłem pompkę od razu kran :) Czekam na dostawę

8 kwietnia 2023

Kupiłam dwie bo dobrze miec jedną w zapasie :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl