Jaka pompka wody do przyczepy kempingowej? 0
Jaka pompka wody do przyczepy kempingowej?

Jak wybrać najlepszą pompkę wodną do swojego pojazdu kempingowego?

 

Wody potrzebujemy do życia, niezależnie od wszystkiego. Picie, pranie, zmywanie, mycie rąk, prysznic, nie zastanawiając się nad tym zaraz po otwarciu kranu oczekujemy że woda popłynie.

Żeby takie proste urządzenie spełniało nasze wszystkie wymagania powinno działać bezproblemowo, dawać komfort podczas brania prysznica dając odpowiednią ilość i ciśnienie wody, pozwalać na zmycie naczyń, działać cicho i spełniać wymagania budżetowe, a także powinno być łatwe i szybkie w montażu. Pompka powinna radzić sobie z pompowaniem potrzebnej ilości wody do obsługi wszystkich kranów, prysznica i bojlera w tym samym czasie.

 Aby właściwie dobrać pompę wody do swojej przyczepy kempingowej lub kampera należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na trzy proste pytania:

 • Rodzaj instalacji w przyczepie kempingowej i kamperze

Istnieją dwa podstawowe rodzaję instalacji:

- Instalacje z pompkami zanurzeniowymi, które uruchamiane są za pomocą mikrowłącznika wbudowanego w kran lub włącznika nożnego. Ten rodzaj instalacji najczęściej spotkamy w przyczepach kempingowych.

- Instalacje z pompą ciśnieniową, która wykrywając spadek ciśnienia w instalacji wodnej samoczynnie się załącza. Ten rodzaj instalacji najczęściej spotkamy w kamperach.

- Instalacje z pompą zanurzeniową załączaną spadkiem ciśnienia. Ten rodzaj instalacji najczęściej spotkamy w pojazdach z rynku angielskiego np. Whale.

 • Jakie jest maksymalne ciśnienie wody?

Pojazdy w zależności od budowy instalacji wodnej mają ograniczenia co do maksymalnego ciśnienia. Jest to spowodowane używanym osprzętem np. bojlery Truma, krany, węże wodne. Dobierając pompę do wody musimy sprawdzić o jakim maksymalnym ciśnieniu możemy zastosować pompę. W wielu przypadkach granicą będzie około 1.1 bar, (np. Bojler Truma TT2 max 1,2 bar) gdyż powyżej tej wartości instalacja może ulec uszkodzeniu.

Wyższym ciśnieniom z reguły sprostają instalacje na "szybkozłączki" np. UniQuick firmy Reich, które wytrzymują nawet do 6 Bar przy 80°C.

 • Jakie są nasze wymagania oraz jak duży i wymagający mamy pojazd?

Jest jedna prosta zasada im większy pojazd tym mocniejsza pompka.

W zależności od długości, skomplikowania instalacji oraz ilości kranów tym pompka powinna być większa. Musi ona być na tyle mocna, aby wydajnie przepompować wodę przez kilka metrów a potem aby np. dostarczyć odpowiednie ciśnienie by wziąć prysznic. Z drugiej strony nie można też przesadzać, jeżeli mamy malutką przyczepę z tylko jednym kranem przy zlewie nie ma sensu montować mocnej pompki bo woda będzie tylko niepotrzebnie się rozpryskiwać.

Przykłady:

Pompka do małego pojazdu ok 4m.- Comet Elegant

Pompka do średniego pojazdu ok 5m.- Comet VIP PLUS

Pompka do bardzo dużych pojazdów powyżej 6m. - Reich Power Jet , Comet Ocean

Szybkość przepływu i ciśnienie pompy

Szybkość przepływu wody jest mierzona w litrach na minutę, im wyższa wartość przepływu pompy, tym większą objętość wody dostarcza pompa. Najsłabsze pompki mają 10 l/min natomiast najmocniejsze, 25l/min. 

Drugą wartością jest ciśnienie, czyli jakie maksymalne ciśnienie jest w stanie wytworzyć pompa, będzie to niezmiernie ważne przy korzystaniu z prysznica. Najsłabsze pompy mają 0,5 Bar, najmocniejsze 2,1 Bar, niektóre ciśnieniowe nawet 5 Bar.

Rodzaje pomp wody

Rynek oferuje wiele różnych możliwości do wyboru. Istnieje możliwość zakupu różnego rodzaju pomp wodnych dostępnych na rynku do przyczep kempingowych z instalacją 12V.

Na kempingach stosuje się zarówno proste zatapialne pompy wody, jak również nieco bardziej złożone pompy ciśnieniowe. Generalnie różnią się mocą, wydajnością, funkcją oraz ceną.

Zanurzeniowe pompy wody                                      

Zatapialne pompki wody po prostu zapewniają przepływ. Tego rodzaju pompy zwyczajnie zawiesza się w zbiorniku wody i za sprawą silniczka 12V pompują wodę ze zbiornika do punktów poboru. W chwili otwarcia ranu w przyczepie kempingowej mikroprzełącznik uruchomi pompę.

Zaletami tego rodzaju pomp jest łatwa instalacja, ponieważ pompki zatapialne są zawieszane w zbiornikach i nie wymagają innego montażu. Łatwiej o utrzymanie ich w czystości, a tym samym w dobrej kondycji. Zatem nieczęsto pojawiają się awarie, spowodowane cząsteczkami brudu i drobinkami. Pracują cicho i są relatywnie tanie. Najtańsze można kupić już od około 50zł.

Jak działa zanurzeniowa pompka wodna?

Pompki zanurzeniowe posiadają dwie komory, w jednej znajduje się elektryczny silnik, który napędza wirnik. Siła odśrodkowa powoduje, że wirnik przepycha wodę do drugiej komory, gdzie wzrasta ciśnienie i woda jest wtłaczana do podłączonej rury.

Pompy zanurzeniowe przystosowane są do ciśnienia od 0,5 do 2,1 bar i pompują 10-25 litrów wody na minutę. Pompy te są przewidziane przez producentów na kilkaset godzin pracy. Ich konstrukcja nie pozwala na demontaż i wymianę drobnych elementów z uwagi na ich wodoodporność i szczelną obudowę, dlatego też jeśli pompa zanurzeniowa się popsuje konieczna jest jej wymiana.

Nasza oferta przewiduje spektrum różnych zanurzeniowych pomp wody,                    

o różnych mocach, a najpopularniejsze to:

Pompa Barwig 10l, 0,6Bar;

Pompa Comet Elegant 10l, 0.55Bar;                                                                

Pompka Comet Vip 20l, 1.1Bar;

Pompka Comet Ocean 21l, 1.5Bar ;

Pompka Reich Power Jet 25l, 75W, 2.1Bar;

Jeśli Twoja pompa wody nie daje wystarczającego ciśnienia wody, możesz zaopatrzyć się we wzmacniacz ciśnienia wody Comet Vip 20l/min, 1.1 Bar;

Rady

 • Należy pamiętać, aby po sezonie opróżnić zbiornik oraz pompkę i suche pozostawić na przezimowanie.
 • Podczas pierwszego podłączenia nowej pompki woda nie wypłynie z kranu od razu, musi najpierw wzrosnąć jej ciśnienie, dopiero potem pompka zacznie pompować wodę.
 • Warto zaopatrzyć się w dodatkową pompkę zanurzeniową planując urlop na tak zwane „w razie czego”.
 • Jeśli rury między zbiornikiem a punktami poboru są bardzo długie warto pomyśleć o mocniejszej pompie wody.
 • Aby nie dopuścić do przegrzania pompy, nie powinno dopuścić się do pracy pompy "na sucho" z powodu zbyt niskiego poziomu wody.
 • Koniecznie należy regularnie czyścić filtry, które wychwytują zabrudzenia w pompie.

Ciśnieniowa pompy wody 

Pompy te są najczęściej montowane w większych przyczepach i kamperach. Są one zintegrowane z rurami poza zbiornikiem wodnym i utrzymują w nich stały poziom ciśnienia. Kiedy otwieramy kran ciśnienie w rurach spada, co wykrywa włącznik ciśnieniowy w pompie, który ją uruchamia. Pompy ciśnieniowe zapewniają szybki, stały i równomierny przepływ wody. Są mniej podatne na przegrzanie od pomp zanurzeniowych. Istnieje możliwość demontażu i naprawy poszczególnych elementów pompy jak np. zestaw membran, zawory, wyłącznik ciśnieniowy i głowica pompy, co ułatwia naprawę i wydłuża trwałość pompy.

Działanie pomp ciśnieniowych                pompa-cisnieniowa-fiamma

W dolnej części pompy znajduje się kilka membran, powyżej umiejscowione są zawory wlotowe i wylotowe. Zamontowany w pompie ciśnieniowej silniczek elektryczny 12V bardzo szybko przesuwa membrany do przodu i do tyłu, tworząc próżnie. Woda zostaje w ten sposób zassana do zaworu wlotowego, a ciśnienie dociska ją w kierunku zaworu wylotowego. Pompy ciśnieniowe są przystosowane do pracy na nawet 5 bar i pompują do 19 litrów na minutę.        

Ciśnieniowe pompy wody dostępne w naszym sklepie:

Ciśnieniowa poma wody Fiamma Aqua F 10l, 12V, 1.5Bar;

Ciśnieniowa pompa wody Fiamma 8, 7l, 12V, 1.5Bar;

Rady

 • Warto zamontować pompę ciśnieniową nieco dalej od miejsca spania, z uwagi na głośność pracy pompy.
 • Pompa ciśnieniowa z gumowymi łożyskami będzie pracować ciszej, ponieważ nie przenosi wibracji.
 • Przed opuszczeniem pojazdu warto wyłączyć pompę dodatkowym włącznikiem głównym, co uchroni nas przed niepotrzebnym uruchomieniem pompy.
 • Należy zwracać szczególną uwagę na szczelność rur wody.
 • W ochronie przed mrozem, kiedy zostawiamy pojazd na „przezimowanie”, należy opróżnić całą instalację wodną, aby zapobiec uszkodzeniu instalacji przez mróz.
 • Jeśli w instalacji pojawi się nieszczelność, czujnik pompy będzie wyczuwał spadek ciśnienia i uruchamiał pompę, w tej sytuacji jeśli nie zorientujemy się w porę może dojść do zalania pojazdu. Pompy ciśnieniowe są droższe od zanurzeniowych.            

Ciesz się wygodnym wypoczynkiem ze stałym bezproblemowym dostępem do świeżej i czystej wody. Wybierz najbardziej odpowiednią pompkę wodną do swojej przyczepy.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl