Jakie okno dachowe do kampera? 1
Jakie okno dachowe do kampera? Z wymuszona wentylacją czy bez?

Okno dachowe z wymuszona wentylacją czy bez?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, jeżeli szukasz prostej odpowiedzi to odpowiedz brzmi tak:

Do kampera wybierz okna bez wymuszonej wentylacji czyli z pełną uszczelką, takie jak MPK Vision STAR M PRO, a do przyczepy kempingowej z wentylacją np. MPK VISION STAR PRO VENT.

I na tym można byłoby zakończyć dywagację, ale jeżeli potrzebujesz bardziej zagłębić się w problematykę okien dachowych do kamperów i przyczep kempingowych zapraszamy do lektury.


Czym jest wymuszona wentylacja?

Wymuszona wentylacja inaczej nazywana wentylacją grawitacyjną, czyli taką do której nie jest potrzeby żaden mechanizm np. wentylator. Wymiana powietrza jest wynikiem ruchu powietrza spowodowanym różnicami temperatur wewnątrz pojazdu i na zewnętrz.

Czy okno dachowe z pełną uszczelką jest lepsze?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od rodzaju pojazdu, jego budowy i osobistych preferencji użytkowników. Można by sobie pomyśleć, że lepiej jest mieć uszczelkę niż jej nie mieć. Co więcej jeżeli okna z uszczelką są droższe to pewnie i lepsze. No niestety, sprawa nie jest taka jednoznaczna.

Niemniej jednak, jeżeli czytasz ten artykuł to najprawdopodobniej jesteś jeszcze przed montażem okna, wiec jesteś w bardzo dobrej pozycji! Dlaczego? Bo masz wybór! Gorzej jest kiedy w pojeździe mamy już zamontowane okno i nie mamy wyboru. Chociaż nawet jeżeli tak jest to są pewne możliwości zmiany wentylacji o czym dalej pod koniec materiału.

Wilgoć i dwutlenek węgla w naszym domku na kołach

Teoretycznie powinniśmy założyć, że lepiej aby w każdym pojeździe były okna z wymuszoną wentylacją, niezależnie czy mówimy o kamperze czy przyczepie kempingowej. Dlaczego? Ponieważ wewnątrz pojazdu gromadzi się wilgoć, która jest największym wrogiem naszych pojazdów kempingowych. Przecież nikt nie chce przebywać w pomieszczeniu w którym jest potocznie mówiąc „grzyb”; nie jest to ani ładne, ani zdrowe. Trzeba jeszcze dodać, że osoby przebywające w pojeździe przy oddychaniu również zwiększają wilgotność powietrza, więc im więcej osób wewnątrz pojazdu rekreacyjnego tym częściej trzeba go wietrzyć.

Kolejnym aspektem jest stężenie dwutlenku węgla czyli CO2. Tak samo jak z wilgotnością z każdym oddechem wydzielamy dwutlenek węgla, a im więcej osób w naszym pojeździe rekreacyjnym tym ten poziom będzie wzrastał szybciej. Oczywiście pojazdy kempingowe nigdy nie są w 100% szczelnie i raczej nigdy stężenie CO2 nie osiągnie niebezpiecznego poziomu, ale zwiększona ilość w powietrzu może pogarszać nasze samopoczucie.

W zasadzie w tym miejscu można było by zakończyć materiał i decyzja zawsze padała by na okna z wentylacją, ale niestety okna z wentylacją mają swoje wady.

Wady okien z wymuszoną wentylacją

  • Jest zimno! Może trochę wyolbrzymiamy tym skrótem, ale wymuszona wentylacja w rzeczywistości to po prostu „niedomknięte okno”; przez które w czasie chłodniejszych dni po prostu wlatuję zimne powietrze. Oczywiście jeżeli korzystamy z naszego pojazdu w temperaturach powyżej 10-15°C będzie to niezauważalne, ale dla kamperowiczów zimowych jest to niedopuszczalne. Ponieważ całe ciepło będzie uciekać przez okna dachowe, a w bardziej wietrznie dni, będzie po prostu przez nie wiał wiatr. Więc jeżeli planujesz biwakować zimą, wybierz okno bez wymuszonej wentylacji czyli z pełną uszczelką.
  • Jest głośno! Tak, przez to, że okno jest „niedomknięte” dociera do wnętrza naszego kampera czy przyczepy więcej hałasu. Na kempingu nie ma to aż takiego znaczenia, ale w trakcie jazdy komfort akustyczny będzie na tym mocno tracił. Tutaj przy wyborze trzeba też uwzględnić jaki mamy pojazd, bo niektóre starsze kampery podróżują z prędkościami nieprzekraczającymi 90km/h, z drugiej strony są najnowsze małe kampervany, którymi nierzadko podróżujemy z prędkościami 130-140km/h, a tam wybór okna bez uszczelki będzie wiązał się ze sporym hałasem.
  • Jest mokro! Zdarza się też, że w najtańszych oknach dachowych, które nie mają uszczelki i opływowej kopuły w trakcie jazdy może dostać się woda w czasie ulewnego deszczu. A nie ma nic gorszego niż zimna „mżawka” dla podróżujących kamperem. Oczywiście to nie jest tak, że nas zaleje w trakcie ulewy, ale drobinki wody mogą przedostawać się przez takie okno.

Jakie okno dachowe kupić do naszego pojazdu kempingowego?

Okno dachowe z uszczelką do kampera

Tak jak wspominaliśmy na początku wszystko zależy od rodzaju i budowy pojazdu oraz naszych osobistych preferencji. Trzeba też pamiętać, że poza rodzajem wentylacji trzeba wybrać też rozmiar okna. Najpopularniejsze rozmiary kempingowych okien dachowych to 28x28, 40x40, 50x50, 70x50, więcej informacji o oknach np. firmy Dometic znajdziesz pod tym Artykułem.

Jeżeli okno będziemy montować do kampera to w znakomitej większości przypadków zalecamy okna bez wymuszonej wentylacji. Dlaczego? W kamperze w trakcie jazdy, w przeciwieństwie do przyczepy kempingowej, przebywają osoby, a ich komfort akustyczny jest bardzo ważny. Dodatkowo nikt nie chce odczuwać powiewu zimnego powietrza w takcie jazdy, nie wspominając już o deszczu, który też może przedostać się do wnętrza w trakcie większej ulewy. Ponadto, wybierz okno z uszczelką do kampera jeżeli użytkujesz go cały rok, przede wszystkim zimą, bo izolacja cieplna będzie mieć tu priorytetowe znaczenie. Do kampervanów i vanów jeszcze bardziej zalecamy okna bez wentylacji ponieważ są to pojazdy które przemieszczają się jeszcze szybciej od dużych kamperów i przyczep. Z drugiej strony, jeżeli już wybraliśmy okna bez wymuszonej wentylacji trzeba pamiętać o okresowym wietrzeniu naszego pojazdu kempingowego.

Do przyczepy kempingowej z okna wymuszoną wentylacją?

Generalnie tak! Hałas nie ma znaczenia dla użytkowania ponieważ w trakcie jazdy nikt nie powinien przebywać w przyczepie kempingowej. Woda w trakcie deszczu nawet jeżeli dostanie się do środka przyczepy, wystarczy ją przetrzeć, a trzeba mieć na uwadze, że przyczepami jeździmy zdecydowanie wolniej więc to ryzyko jest też dużo mniejsze. Pozostał aspekt karawaningu zimowego; chociaż przyczepy kempingowe rzadko wykorzystuje się w trakcie biwakowania zimowego to rzeczywiście jeżeli zamierzamy korzystać z przyczepy w zimę polecamy okna z pełną uszczelką.

A może jedno okno z wymuszoną wentylacją, a drugie bez?

Tak też można! Na przykład, w kamperze w przedniej części, czyli przy kabinie gdzie przebywają osoby, możemy zamontować okno bez wentylacji, a w tylnej części okno z wymuszoną wentylacją. Wtedy z przodu kampera hałas nie bedzie doskwierał w trakcie jazdy, a z tyłu będziemy mieli wentylację nad łóżkiem. Dodamy też, że pod prysznicem zalecamy okna z wentylacją, ponieważ z reguły są to pomieszczenia oddzielone od reszty pojazdu, a wentylacja tam jest szczególnie ważna z uwagi na dużą wilgoć w tym pomieszczeniu,

Czy można zmienić wentylacje w oknie naszego pojazdu?

Uszczelka okna dachowego do kampera

Tak można, ale nie zawsze. Jeżeli mamy okno bez uszczelki to jeżeli jest taka możliwość można ją dokupić i zamontować, montaż jest banalnie prosty ponieważ polega na włożeniu uszczelki w szybę okna. W ofercie InterCamp.pl znajdziecie uszczelki do najpopularniejszych okien dachowych takich jak Dometic Mini i Midi Heki, MPK Vision Star i innych.

Z drugiej strony jeżeli chcemy mieć wentylację w oknie można uszczelkę po prostu zdemontować, a używać np. tylko w trakcie zimowych wyjazdów.

Kiedy nie można? Niektóre okna dachowe nie posiadają możliwości montażu uszczelki, wtedy pozostaje tylko wymiana okna na nowe.

 

Owiewka i spojler do okna dachowego w kamperze

Jednym z ostatnich dodatkowych aspektów przy wyborze okna do kampera jest ewentualne doposażenie go w owiewkę. Owiewka czy spoiler nie są koniecznym dodatkiem do okna, ale zmniejszają poziom hałasu w trakcie jazdy naszym pojazdem kempingowym. Co do zasady okno ma zdecydowanie mniejszą izolację akustyczną niż blacha z warstwą wygłuszającą, bo to tylko dwie warstwy plexi, dlatego dodatkowa ochrona przed pędem wiatru nigdy nie zaszkodzi, a na pewno polepszy komfort akustyczny.

Kiedy szczególnie polecane są owiewki kamperowe? Przede wszystkim jeżeli okno dachowe jest w pierwszej linii i to na nie pada większość oporów powietrza. Kiedy tak się zdarza? Na przykład wtedy jeżeli z przodu pojazdu mamy świetlik dachowy, a za oknem całą resztę osprzętu takie jak panele fotowoltaiczne, klimatyzacja, anteny itp. To właśnie pierwsze akcesorium na dachu z przodu przejmuje najwięcej oporu powietrza. Jeżeli okno jest w przedziale toaletowym i to jest odgrodzona część pojazdu, wtedy owiewka nie ma już takiego znaczenia.

Najbardziej owiewki sprawdzają się przy dużych oknach dachowych, które są w pierwszej linii, bo kolejnym czynnikiem zwiększającym hałas będzie ich duży wymiar, a co za tym idzie większy opór powietrza. Dlatego do dużych okien o rozmiarach 50x70, szczególnie polecamy owiewki dachowe. Subiektywnie też polecamy montować owiewki do kampervanów i vanów, które jeżdżą z prędkościami przekraczającymi 120km/h. Dodam też, że taki zestaw mamy na naszym firmowym kampervanie i załączamy zdjęcie poniżej :)

Jest jeszcze jedna dodatkowa zaleta owiewek; zmniejszają opór, a co za tym idzie spalanie naszego pojazdu. Może nie jest to jakaś bardzo duża zmiana, ale czasem ten 0,1 czy 0,2 l/km umożliwi zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych na dodatkowe atrakcję czy osprzęt kempingowy. W sklepie InterCamp.pl możecie doposażyć swój pojazd kempingowy o owiewki do mniejszych okien np. 40x40 lub też większych 50x70, 960x655 lub nawet do innych akcesoriów dachowych o szerokości do 110cm. Największą owiewką dachową do kampera jest owiewka Fiamma oraz owiewka Fiamma okna 40x40.

 

Okno dachowe z wentylatorem

Okno dachowe z wentylatorem do kampera

Ostatnim rozwiązaniem jest okno dachowe z wentylatorem. Najpopularniejszym modelem takiego okna jest okno Fiamma TruboVent. Tego rodzaju rozwiązania z reguły nie mają wymuszonej wentylacji, czyli mają pełną uszczelkę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ teoretycznie mamy zniwelowane wszystkie wady okna z wentylacją, a wtedy kiedy chcemy wywietrzyć wnętrze naszego pojazdu, włączamy wentylator, który bardzo szybko wietrzy nam pomieszczenie. Niestety to rozwiązanie jest stosunkowo drogie, bo kosztuje około 1500zł, porównując do okien MPK 460zł, czy Dometic 835zł (ceny na 12.2022).

Podsumowanie:

Okno z wymuszoną wentylacją Okno bez wentylacji, czyli z pełną uszczelką
   
  • Przyczepy kempingowe
  • Kampervany i vany
  • Starsze kampery (do 90-100km/h)
  • Kampery
 
  • Karawaning zimowy

 

Do montażu okna dachowego użyj uszczelniacza butylowego

Tylko przypominamy, montując okno dachowe nie używaj silikonu, kleju do szyb, kleju montażowego lub innego preparatu budowlanego. Dlaczego? Każdy preparat ma swoje zastosowanie klej jest do klejenia, uszczelniacz do uszczelniania.

Czego potrzeba przy montażu okna? Uszczelniacza butylowego! Możesz użyć prawie każdego chociaż najlepiej jeśli będzie dedykowany do karawaningu np. Dekalin Dekaseal 8936 lub Dekalin Dekaseal 1512. Dlaczego używamy uszczelniacza, a nie kleju? Ponieważ okno dachowe montuje się na wkręty, więc nie istnieje ryzyko jego oderwania, ale na pewno istnieje ryzyko uszkodzenia i potem ewentualnej wymiany. Jeżeli okno będzie wklejone na klej pozostanie tylko jego mozolne wycinanie nożem, albo nawet wyłamywanie okna. Co więcej, preparaty budowlane często nie są odporne na promieniowanie UV, a co za tym idzie bardzo szybko tracą swoje właściwości uszczelniające. Ponadto uszczelniacze butylowe są trwale elastyczne, a pojazdy kempingowe zarówno przyczepy kempingowe i kampery są poddawane ciągłym ruchom i drganiom, a zastygnięty klej może samoczynnie odpaść. Wszystko to może doprowadzić do przecieku w bardzo niebezpiecznym miejscu czyli na dachu, które jest najbardziej narażone na dużą ilość wody, a koszty takich napraw są niewspółmierne do oszczędności na uszczelniaczu.

Komentarze do wpisu (1)

14 grudnia 2022

Dzięki za podpowiedz, kupiłem od was okno z uszczelką i uszczelniacz Dekalin. z niecierpliwością czekam na przesyłkę Marek z Wrocławia!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl