Jaki przedsionek do przyczepy kempingowej? 0
Jaki przedsionek do przyczepy kempingowej?

Jaki przedsionek do przyczepy kempingowej?

 

Wakacje na czterech kółkach są coraz popularniejsze, a dla wielu osób caravaning jest stylem życia i sposobem na spędzanie każdej wolnej chwili. To w końcu przyjemność, której trudno się oprzeć. Niezależnie od tego, czy swoją przyczepę kempingową wykorzystujecie w sezonie letnim, czy całorocznie, możecie zwiększyć jej funkcjonalność, a także przestrzeń użytkową, decydując się na przedsionek do przyczepy kempingowej. Przestrzeń jaką zyskujemy to najczęściej długość przyczepy x szerokość przedsionka, która jest niczym niezastawiona. Pytanie zasadnicze jednak brzmi: jaki przedsionek do przyczepy kempingowej będzie najlepszy? W tym poradniku znajdziecie informacje, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie znaczenie ma materiał, z którego jest wykonany. W końcu należy tak kupować, by później nie żałować.

 

Jak dobrać rozmiar przedsionka do przyczepy kempingowej?

 

Wiele osób bardzo często skupia się tylko na wygodzie samej przyczepy, a to duży błąd, bo przecież ważny jest także przedsionek. Pomyślcie tylko, że w czasie postoju możecie w nim urządzić małą jadalnię i wreszcie w spokoju, a także z dala od owadów zjeść posiłek. A gdy dzieci śpią, zrelaksować się i  wypić wspólnie po lampce wina, ciesząc się swoim towarzystwem. Trochę się rozmarzyliśmy, wyobrażając sobie spanie w nim czy po prostu świetny relaks na łonie natury. Ale czas przejść do nieco technicznych spraw. I tutaj duże znaczenie ma dobór właściwego rozmiaru, bo w końcu wszystko musi pasować w 100%, czyż nie?

 

Otóż należy zmierzyć odległość od ziemi do ziemi, a zatem dokładny obwód przyczepy, wokół listwy aluminiowej do wsunięcia kedry przedsionka. Przedsionki do przyczepy kempingowej mają nie tylko różny obwód, ale również głębokość. Zakres obwodu waha się od 680cm do 1205cm; a głębokość do 240cm do 350cm. Mocowanie jest niezwykle proste dzięki zastosowaniu wspomnianej kedry, którą wsuwamy w aluminiową listę, a także stalowych lub aluminiowych rurek tworzących stelaż przedsionka. Potrzebny jest też dolny fartuch przeciwwiatrowy i fartuch na koło oraz śledzie do stabilnego mocowania w gruncie. Przedsionek może znacznie powiększyć powierzchnię mieszkalną, czy biwakową, bowiem dostępne są dostawki przednie, które jeszcze powiększają powierzchnie o dodatkowe 2 metry. Największym przedsionkiem z oferty jest Goldcamp Bonaire 350, który można dodatkowo wyposażyć w nie jeden a nawet dwa aneksy boczne oraz zadaszenie przednie.

 

O materiale PVC słów kilka, a może zdań parę, czyli wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat

 

Zacznijmy od początku, a więc każdy z Was powinien odpowiedzieć sobie pytanie, czy użytkuje  przedsionek całorocznie, czy też jedynie w sezonie letnim, a także jakie trasy i miejsca wybiera na caravaning. Podróże po Polsce na pewno będą wymagać bardziej wytrzymałego przedsionka, odpornego na wiatr, ale również deszcz czy takiego, który łatwo można czyścić, bo co jak co, ale pogoda w naszym pięknym kraju potrafi zaskakiwać. Doskonałym wyborem będzie ten wykonany z PVC. Problemem mogą być białe naloty na poszyciu czy też zabrudzenia i tutaj pamiętajcie, że nie oznacza to wcale, że Wasz przedsionek jest słabej jakości. Jeżeli macie lupę, to przyjrzyjcie się dokładniej, bo może się okazać, że to po prostu robaczki czy jaja insektów, a ich możecie pozbyć się raz, dwa. Wystarczy tylko szmatka bądź gąbeczka i po kłopocie. Wiecie, co jest jeszcze dobrego w materiale PVC? Oczywiście to, że nie pleśnieje, a więc zmienne warunki mu niestraszne. Przykładowym modelem jest Goldcamp Palermo 240, taki przedsionek jest w 100% wodoodporny, ale również trzeba pamiętać, że nie przepuszcza powietrza, w związku z tym konieczne jest jego regularne wietrzenie, co także nie jest problematyczne, bo przecież wyposażony jest w foliowane okienka boczne, które zawsze można otworzyć niczym w domu. A dzięki moskitierze nie musicie obawiać się „dzikich lokatorów”. Ktoś powie, że przecież od tego są środki owadobójcze. Ale pamiętajcie, że mogą one niszczyć materiał, a więc po co ryzykować?

 

Co ważne, wszystkie ścianki można rozpinać, w związku z tym możliwe jest wietrzenie większą powierzchnią, np. wtedy, gdy nie przebywacie wewnątrz. Jednocześnie taki materiał nie przepuszcza wody, zatem niestraszna jest mu ulewa czy burza. Byle wiatr czy nawet grad nie spowoduje jego zerwania, ponieważ ma gumową strukturę. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z wytrzymałym stelażem stalowym i będzie odporny nawet na pokrywę śniegową. Aby wzmocnić stelaż przedsionka warto pomyśleć o zastosowaniu dodatkowych rurek pionowych i dachowych, aby zapobiec powstawaniu kieszeni wodnej.

Podsumowując, przedsionki PVC bardzo dobrze się sprawdzają w bardziej wymagających warunkach z uwagi na wytrzymałość na deszcz i wiatr oraz przy użytkowaniu przez wiele miesięcy gdzie rzadko składamy przedsionek. Wadami jest wyższy ciężar i nieoddychający materiał. Przedsionki z materiału PVC bardzo dobrze sprawdzają się w Polskich warunkach, gdzie klimat nie jest taki łaskawy jak we Włoszech, Hiszpanii czy na Bałkanach 😊

A może poliester? TenCate dużo faktów, zero mitów

 

O  poliestrze można powiedzieć wiele i w przypadku przedsionków do przyczepy kempingowej wiele dobrego. Tutaj mamy na myśli TenCate All Season. To materiał, który sprawdzi się także w polskich warunkach pogodowych, jeśli wybierze się gramaturę 260 gr/m2. Przede wszystkim to tkanina „oddychająca”, czyli niepowodująca kondensacji pary wodnej. Wentylowany materiał nie wymaga wietrzenia tak jak PVC. Przedsionki TenCate są wyposażone w stałe, dachowe otwory wentylacyjne. Podobnie jak w przypadku modeli z „gumowego” materiału, można odpinać wszystkie ścianki. Dla osób, które z przyczepy kempingowej korzystają tylko w okresie letnim, gdy panują wysokie temperatury, polecamy przedsionki o niższej gramaturze materiału poliestrowego. Polecanymi przedsionkami z materiału TenCate będą min. Goldcamp Admiraal 275, Goldcamp Aruba 300, Goldcamp Bonaire 350.

Ten Cate All Season WR17 (180 gr/m2) sprawdzi się, gdy na kemping wybieracie się za granicę, np. w ciepłe rejony basenu Morza Śródziemnego. Ale, jak wiecie, pogoda bywa różna i jeżeli wybieracie się w miejsca, gdzie deszczu jest co niemiara i często dominuje tzw. angielska pogoda, to wtedy, jak nic warto wybrać przedsionek Ten Cate All Season WR18 o gramaturze 240 g/m2. Przedsionkami z materiału TenCate o gramaturze 180 g/m2 są min. Goldcamp Barbados 240 oraz Goldcamp Senator 270. Sama gramatura zapewne nic Wam nie mówi, dlatego podpowiemy Wam, co dzięki niej zyskujecie. A zyskujecie na pewno komfort psychiczny, że nie przemoknie i nie trzeba będzie suszyć rzeczy znajdujących się wewnątrz.

Podsumowując, materiał TenCate jest materiałem poliestrowym, który możemy porównać do odzieży z membraną im wyższa gramatura tym przedsionek będzie bardziej odporny na deszcz i bardziej wytrzymały. Komfort korzystania w upalne lato będzie wyższy z uwagi na właściwości oddychające, ale musimy się liczyć z nieco niższą długowiecznością i wytrzymałością.

 

Przedsionek z pokryciem akrylowym może być naprawdę komfortowy

 

Wiele osób w przedsionkach urządza sobie sypialnię. W końcu spanie na łonie natury jest przyjemne, a dodatkowo macie więcej miejsca niż w klasycznym namiocie. Poza przedsionkami z PVC, czy poliestru, można wybrać także akrylowe. Tworzą wewnątrz „namiotu” przyjazny mikroklimat. Taki materiał jest niezwykle wytrzymały, a dodatkowo dzięki impregnacji zyskuje wodoodporność. Bardzo ważnym elementem przedsionków są okienka boczne, które powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV. Matowa folia może zagwarantować ponadto większą prywatność, szczególnie jeżeli jesteście na zaludnionym polu kempingowym i nie chcecie, aby inni widzieli, jak śpicie.

 

A więc TenCate czy PVC?

 

Jakość ma znaczenie czy cena ma znaczenie? Oczywiście, że jakość, bo cena przecież może być windowana, a co jak co, przepłacania chcemy uniknąć. Pamiętajcie więc, że decydując się na zakup trzeba wziąć pod uwagę 2F, czyli funkcjonalność i formę, bo dzięki temu zyska się komfort i wygodę. Tutaj można powiedzieć, używając żargonu kolarskiego, że na prowadzenie wychodzi model wykonany z PVC, bo wiosna, lato, jesień, zima ten materiał się wszystko "wytrzyma"- tak po staropolsku nam wyszło. TenCate jest też bardzo dobrym materiałem, nieco droższy, a skoro nie trzeba, to nie ma sensu przepłacać.

Wszystko zależy od formy korzystania przedsionka, jeżeli użytkujemy nasz przedsionek w cieplejszych krajach oraz na krótsze wyjazdy to możemy wybrać materiał TenCate.

Jeżeli użytkujemy przedsionek tylko w Polsce bardzo dobrym rozwiązaniem będzie PVC np. Goldcamp Palermo 240 oraz TenCate o gramaturze 240 g/m2 np. Goldcamp Admiraal 275.

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl