Kamper czy przyczepa kempingowa? 0
Kamper czy przyczepa kempingowa?

Co wybrać kamper czy przyczepa kempingowa? Opisujemy wady i zalety każdego rozwiązania

Popularność turystyki mobilnej sukcesywnie rośnie z każdym rokiem. Od momentu wybuchu pandemii, liczba osób interesujących się caravaningiem z impetem poszybowała w górę. Zarówno posiadacze kamperów, jak i przyczep cenią sobie niezależność oraz wolność. Mając własny dom na kółkach, nie musisz rezygnować z wakacji, gdy hotele przeżywają lockdown. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z caravaningiem, z pewnością zastanawiasz się, co jest lepsze, przyczepa kempingowa, czy kamper? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań, by pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.

 

Zalety posiadania kampera

 

  • Daje więcej możliwość spania „na dziko”

Większość krajów europejskich nie zezwala na dowolność w zakresie nocnych postojów dla kamperów. Na terenie Polski jednak nie ma zakazu nocowania na dziko. Wymaga to oczywiście odpowiedniego przygotowania i absolutnej samowystarczalności, lecz możliwość spędzenia czasu blisko natury, z dala od ludzi jest dla wielu nie do przecenienia. Dzięki takiej możliwości kamper chętnie wybierają osoby, które lubią dalekie podróże i spontaniczne noclegi tu, gdzie zabraknie sił na dalszą jazdę.

 

  • Łatwiejsza organizacja dla rodzin z małymi dziećmi

Maluchy szybko nudzą się w samochodzie, wymagają częstych przerw, a kiedy muszą do toalety lub odezwie się choroba lokomocyjna, lepiej nie szukać dogodnego parkingu. Kamperem łatwo jest znaleźć miejsce do takiego awaryjnego postoju. Dodatkowo możesz nim osiągać wyższe prędkości, co skraca czas podróży, a dziecku wygodniej jest bawić się, czy kolorować.

 

  • Dostępny w wersji zimowej

Niektóre modele są fabrycznie wyposażone w podwójną podłogę, grubsze ściany, specjalne okna, czyli ogrzewanie postojowe. Dzięki niemu możecie podróżować przez cały rok, niezależnie od pory roku.

 

  • Łatwiejsze i szybsze podróżowanie

Podróżowanie kamperem jest relatywnie łatwiejsze w prowadzeniu i parkowaniu. Oczywiście trzeba pamiętać o większych gabarytach i masie od samochodu osobowego, ale w porównywaniu z przyczepą kempingową nie wymaga tak dużych umiejętności jak np. przy parkowania tyłem. Prędkości przejazdowe i szybkość parkowania jest też na korzyść kampera.

 

Wady posiadania kampera

 

  • Nie wszędzie nim wjedziesz

Wiele miejsc jest niedostępnych dla kamperów. Zwykle nie zaparkujesz nim w centrum miasta. Musisz także zwracać uwagę na wysokość mijanych mostów. A nawet jeżeli uda Ci się wjechać do miasta to manewrowanie i parkowanie jest bardzo utrudnione, za to przyczepę możesz pozostawić na kempingu i poruszać się autem.

 

  • Mniejsza przestrzeń

Oczywiście wszystko zależy od modelu, który wybierzemy ale kampery są relatywnie mniej pojemne wewnątrz. Jest to spowodowane konstrukcją, gdzie kabina samochodu zabiera sporo miejsca. Większość kamperów ma ok. 5,00m długości i ok. 2,20m szerokości wewnątrz; za to przyczepy nie rzadko mają wymiary wewnętrze nawet 6,5m x 2,50m.

  • Wysoka cena

W porównaniu z przyczepą o podobnym standardzie kamper wypada znacznie drożej. Wyższe jest również jego ubezpieczenie, eksploatacja oraz awaryjność. Jeżeli przyjrzymy się na same ceny zakupu to można przyjąć, że w podobnym roczniku i stanie kamper będzie ok. 3 razy droższy od przyczepy, ale te różnice mogą się bardzo mocno wahać w zależności od marki, wielkości, stanu i wyposażenia.

 

  • Waga

Niestety większość kamperów to pojazdy o do DMC 3,5 tony, co za tym idzie mają często bardzo małą ładowność. Nierzadko kamper + 4 os. + bagaże to już 3,5 tony. Nie wspominając o wodzie w zbiornikach, zawartości lodówki czy osprzęcie kempingowym jak stoliki, leżaki, itp. Niestety waga jest zmorą kamperowców i każdy „walczy z wagą” pojazdu.

 

Jakie zalety ma przyczepa kempingowa?

  • Można ją odpiąć

Pozostawienie przyczepy na polu kempingowym i zwiedzanie okolicy osobówką daje ogromną swobodę. To główna zaleta tego rodzaju caravaningu. Jeżeli chcesz dojechać do miejsca docelowego, a przez kolejne dni robić tylko wypady do miasta, na plażę lub poznawać pobliskie atrakcje, to będzie idealne rozwiązanie.

 

  • Niska cena

Przyczepa jest tańsza, zarówno jej zakup, jak i użytkowanie. Dodatkowo rzadziej psuje się w niej coś, co mogłoby uniemożliwić dalszą jazdę. Roczne koszty utrzymania to: przegląd 78zł oraz ubezpieczenie OC ok. 70zł. Przyczepy mają relatywnie prostsze instalacje gazowe, elektryczne i wodne, dlatego naprawy są łatwiejsze i mniej kosztowne.

 

  • Więcej miejsca i większa ładowność.

Do przyczepy z reguły możemy załadować więcej. Poza większą przestrzenia niezagospodarowaną, mają więcej szafek i schowków. Masa też z reguły nie jest problemem, bo średnia ładowność przyczepy to ok. 250kg, która może zostać wykorzystana tylko na sprzęt turystyczny i bagaże.

 

Wady przyczepy kempingowej

 

  • Noclegi na kampingach

Przyczepy w większości nie są tak dobrze przystosowane do użytkowania „na dziko”. Często wymagają podłączenia do instalacji 230V, choć nie jest to regułą bo przyczepę można również doposażyć o niezależne instalacje 12V i bojlery gazowe. Konieczność nocowania na polach kempingowych, nie każdemu odpowiada. Może to utrudniać podróże na długie dystanse, zawsze bowiem trzeba wcześniej zaplanować i najlepiej zarezerwować miejsce noclegowe. Należy się również liczyć z towarzystwem innych, różnie zachowujących się ludzi.

 

  • Trudniejsze prowadzenie i parkowanie

Przepisy nie wymagają posiadania prawa jazdy na mniejsze przyczepy, ale nie zmienia to faktu, że prowadzenie i parkowanie wymaga większych umiejętności. Jazda z przyczepą nie każdemu przypada do gustu. Parkowanie zaś i manewry na niewielkich polach wymagają nabrania wprawy, choć można przyczepy doposażyć o mover, który niweluję ten problem.

 

  • Niezbędne odpowiednie auto

Samochód, który będzie ciągnął przyczepę, musi być do tego odpowiednio przystosowany. Poza hakiem warto aby auto miało odpowiednie gabaryty, moc silnika i dodatkowe chłodnice przy automatycznych skrzyniach biegów.

 

Zatem kamper, czy przyczepa?

 

Na różnych forach, grupach w mediach społecznościowych, znajdziesz zagorzałych zwolenników zarówno przyczep, jak i kamperów. Wielu z nich zachwala to, co sami wybrali, krytykując drugie rozwiązanie. Jest to zupełnie oczywiste. Każdy decyduje się na rodzaj caravaningu dostosowany do jego potrzeb oraz wymagań. Ci, którzy wolą zostawić przyczepę na parkingu i zwiedzać okolicę osobówką, nie wyobrażają sobie wakacji w kamperze. Z kolei zwolennicy spontanicznych noclegów na dziko, nie czuliby się dobrze, szukając za każdym razem pola kempingowego. Na pewno przyczepa jest bardziej przystosowana do bardziej stacjonarnego trybu użytkowania, a kamper do częstych zmian miejsca postoju. Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem jest kwestią bardzo indywidualną. Przemyśl dokładnie, na czym zależy Tobie i Twojej rodzinie, a następnie analizując wady oraz zalety obu pojazdów, podejmij najlepszą dla Was decyzję.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 120 120
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl